Vi vann InnovationCamp!
Igår den 11 november kämpade 60 förväntansfulla ungdomar med problemlösning när årets upplaga av Innovation Camp avgjordes. Ebersteinska gymnasiet ställde upp med fyra lag i tävlingen.
Årets uppdraget var att förändra beteendemönster. Lagen fick under hela dagen arbeta med detta projekt, ett projekt där de skulle uppfinna en produkt som de sedan skulle pitcha till en jury bestående av medlemmar från Ung företagande och Tekniska verken i Linköping. Årets upplaga, precis som fjolårets upplaga, arrangerades online och alla deltagare samt juryn fanns med på länk.

Tekniska verken Innovation Camp är en årlig innovationstävling som riktar sig till alla elever i alla årskurser på gymnasiet i Östergötland. Under tävlingen får deltagare tillsammans i lag, kombinera sina kunskaper och erfarenheter på ett spännande sätt för att lösa ett problem på kort tid. Här ställs kunskaper på prov inom kreativitet, initiativförmåga och samarbete. Utmaningen är att tillsammans komma på en lösning som sedan skall presentera både skriftligt och muntligt inför en jury. Det lag som lyckas övertyga juryn om att just deras lösning är den bästa står slutligen som vinnare.
Efter att alla lag pitchat sin idé till juryn och denne överlagt stod det klart att Eberstienska gymnasiet inte bara vunnit första pris utan även kommit trea. Ett stort grattis till alla vinnare!
Den vinnande affärsidén "Fettburken" är en innovation som ska samla upp fett från matlagning, så att det inte hamnar i avloppet.
Juryns motivering:
"För en genomarbetad affärsplan och en informativ och engagerande presentation, där en restprodukt får göra stor nytta i hushållen. Det finns en tydlig plan från idé till genomförande. Helt enkelt det hållbästaste alternativet."
- Det roligaste var att utveckla en idé från start till mål och att det gick hela vägen. Det svåraste var att få till en idé så att den blev attraktiv för kunderna. Dagen har varit utmanande, men så roligt att få göra detta tillsammans med sina kompisar, säger Ellinor Olausson från vinnarlaget.

Antonia, Adnan, Fierelle, Karen och Ellinor tog hem vinsten!

Linus, Abdalla, Andi, Hasan, Linus och Zackarias bildade lag 8 som vann tredjepriset!
Vill ni läsa mer om Innovationcamp kan ni göra det här >> Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.